Anksioznost | Kako se mijenjaju odnosi sa prijateljima i porodicom

Anksioznost | Kako se mijenjaju odnosi sa prijateljima i porodicom

Posted on Posted in Popularna psihologija │Otkrij tajne ljudske duše, Razno │Čitaj sve i svašta izvan okvira

Anksioznost, često opisana kao stanje neprestane tjeskobe, straha ili panike, koja može imati dubok uticaj na odnose osobe s prijateljima i porodicom.

Dok se osoba bori s unutarnjim nemirima i psihološkim izazovima koje donosi anksioznost, ujedno se vrlo često suočava sa dodatnim izazovima kada naiđemo na nerazumijevanje ili nedostatak podrške od strane onih koji su joj vrlo bliski.

A posebno se ta promjena osjeti u partnerskim odnosima ako jedan od partnera nema razumijevanja i neiskazuje potrebnu podršku gdje onda dolazi do mnogobrojnih iskušenja koja se osjete u svim oblastima, od emotivne, psihološke te seksualne, itd.

_________Valter Anderson_________

“Ništa ne umanjuje anksioznost brže od akcije.”

_______________________________

 

Anksioznost | Kako se mijenjaju odnosi sa prijateljima i porodicom

Šta je anksioznost, tj tjeskoba?

Tjeskoba (anksioznost) tj. tjeskobnost je stanje koje se očituje osjećajem tjeskobe, ustrašenosti, straha sve do panike, uz psihomotornu (tjelesna) napetost i unutrašnji nemir, te postojanje osjećaja kao da će osoba “eksplodirati”. Najčešće je nemotivirana i nije vezana za objekt ili osobu.

Postoji nekoliko tipova anksioznih poremećaja, uključujući generalizovani anksiozni poremećajspecifičnu fobijusocijalni anksiozni poremećajseparacioni anksiozni poremećajagorafobijupanični poremećaj i selektivni mutizam.[4] -(bs.wikipedia.org)

psihoterapeut na kauču razgovara sa osobom koja ima anksioznost, Anksioznost - Stručna podrška psihoterapeuta
Anksioznost – Stručna podrška psihoterapeuta

Anksioznost | Kako se mijenjaju odnosi sa prijateljima i porodicom

Kada prijatelji i porodica saznaju da osoba pati od anksioznosti, mogu nastati različite promjene u odnosima. Ta spoznaja doosi dodatni stress za obadvije strane, jer anksiozna osoba dodatnu tjeskobu ima a prijatelji i porodica znaju uplašeni biti jer ne znaju kako s epostaviti prema anksioznoj osobi. Tako da umjesto podrške prijatelji i obitelj često znaju uskratiiti osobi njenu potrebu za razumijevanjem i podrškom.

Evo nekoliko tipičnih promjena koje se mogu dogoditi:

Nedostatak Razumijevanja: Često se događa da prijatelji i porodica ne razumiju dubinu i ozbiljnost anksioznosti. Možda će misliti da osoba pretjeruje ili da je anksioznost samo prolazni problem.

Nedostatak Empatije: Nedostatak empatije može biti izazov za osobu koja pati od anksioznosti. Prijatelji i porodica mogu imati teškoće u suosjećanju s osobom koja se bori s mentalnim izazovima koje donosi anksioznost.

Izbjegavanje Druženja: Osoba koja pati od anksioznosti može izbjegavati druženje s prijateljima i porodicom zbog straha od konfrontacije ili osjećaja nelagode u socijalnim situacijama.

Prekomjerna Briga: Prijatelji i porodica mogu pokazati prekomjernu brigu i zaštitnički stav prema osobi koja pati od anksioznosti, što može dovesti do osjećaja gušenja ili ograničavanja slobode.

Pritisak za “Izliječenjem”: Osoba koja pati od anksioznosti može osjetiti pritisak od strane prijatelja i porodice da se “izliječi” ili “prestane brinuti”. Ovo može dodatno povećati osjećaj krivice ili nemoći kod osobe s anksioznošću.

____________Wayne Dyer________________

“Ne možete uvijek kontrolisati ono što se dešava spolja,

ali uvek možete kontrolisati ono što se dešava unutra.”

____________________________________

Dubok emocionalni i psihološki uticaj na osobu

Promjene u odnosima s prijateljima i porodicom mogu imati dubok emocionalni i psihološki uticaj na osobu koja pati od anksioznosti. Stoga je pristup bliskih prijatelja te uže obitelji prema osobi koja se bori s vlastitim tjeskobama od vitalnog značaja za oporavak osobe.

Veoma važno je da prijatelji i porodica pruže podršku, razumijevanje i empatiju osobama koje se bore s anksioznošću, te da se educiraju o ovoj mentalnoj bolesti kako bi bolje razumjeli njezine izazove i kako bi pružili adekvatnu podršku.

Uz podršku svojih bližnjih i stručnu pomoć, osobe koje pate od anksioznosti mogu lakše prevladati svoje izazove i izgraditi zdravije odnose s prijateljima i porodicom.

 


Izvor Informacija

bs.wiipedia.org/wiki/Anksiozi_poremećaj

Zahvalnost za naslovnicu > canva/pexels/ Karolina Grabowska


Preporučujemo

0