Kako je nastala Europska unija, znate li? Današnja Europska unija bori se sa brojnim unutrašnjim ali i vanjskim problemima na koje ne odgovara na pravi način. Jedan od razloga zašto je to tako, je i brojna administracija koja postaje sama sebi svrha.
Kako je nastala Europska unija
Vjerujemo da zemlje pokretači nisu željele da Europska unija postane sama sebi svrha već da se osnaži i ojača suradnja među državama Europske unije kroz gospodarski ali i svaki drugi pozitivni aspekt života.
Pokretači i promotori ideje Europske unije
Države, pokretači i promotori ideje Europske unije koje su bolje od svih razumjele potrebu suradnje među europljanima umjesto stalnog ratovanja su:
- Belgija
- Francuska
- Italija
- Luksemburg
- Nizozemska
- Njemačka.
Kako se ideja o Europskom jedinstvu razvijala kroz zvanične i nezvanične sastanke, tako su njenu namjenu sve više razumjele i drugi europski narodi i države koji su ideju prihvatali u početku sa rezervom da bi je kasnije u punom obimu primjenjivali.
Tako da se osnivačima, prethodno gore navedenim, poslie priključilo još mnogo drugih država koje su tako imale i postavljale zajedničke kurseve gospodarstva i druge zajedničke interese.
Države koje su se priključile osnivačima:
- Austrija
- Belgija
- Bugarska
- Hrvatska
- Cipar
- Češka
- Danska
- Estonija
- Finska
- Francuska
- Njemačka
- Grčka
- Mađarska
- Irska
- Italija
- Latvija
- Litva
- Luksemburg
- Malta
- Nizozemska
- Poljska
- Portugal
- Rumunjska
- Slovačka
- Slovenija
- Španjolska
- Švedska.
Nakon referenduma, Ujedinjeno Kraljevstvo se u šestom mjesecu 2016 godine odlučilo da izađe iz Europske unije i nakon brojnih pregovor sa Europskom unijom od 31. 7. 2020.godine Ujedinjeno Kraljevstvo više nije dio Europske unije. Da li je to bio dobar potez pokazat će vrijeme, no brojni pokazatelji govore da je Ujedinjeno Kraljevstvo imalo više štete nego obiti od izlaska iz Europske unije.
Zanimljivosti! -Turska, koja je članica NATO pakta preko 30 godina pregovara sa Europskom unijom o ulasku, dok zemlje Zapadnog Balkana također vode dugogodišnje razgovore o ulasku u EU. Trenutno stanje je takvo da se laiku koji gleda razgovore sa strane čini da zemlje Europske unije nemaju želju da prihvate nove članice. Šta će biti u sljedećem periodu vidjet ćemo.
Ukrajina, Srbija, Turska ili Bosna Hercegovina, koja će od ovih država prva ući u Europsku uniji, šta vi mislite?
Aktuelno! Čita se >>> Znate li u kojoj regiji Europske unije najduže se živi
Više o Europskoj uniji pročitajte na: Europska unija-lahko čitljiva verzija