Kako poboljšati jezičke sposobnosti: -Mehko Ć i tvrdo Č ne postoje

Posted on Posted in Autorski članci | Inspirativne priče i više, usluge
0
(0)

Kako poboljšati jezičke sposobnosti: -Mehko Ć i tvrdo Č ne postoje!

Kako poboljšati jezičke sposobnosti: -Mehko Ć i tvrdo Č ne postoje sada znam! Pišem pjesme, priče i blogove od 17-te godine i moj najveći problem pri pisanju su uvijek bili naglašeni i nenaglašeni afrikati: -Č i Ć. Kako vi stojite sa njima?

Pri izgovoru i nisam imao sa njima toliko problema ili bar ne toliko vidljivo kao u pisanju. U pisanju, na početku spisateljskog angažmana, prilikom pravljenja mojih prvih književnih koraka zaista mi je bilo zamorno razlikovati Č i Ć. Za mene u tom dobu nerješivom enigmom.

Da li se piše pravilno čelo ili ćelo? Da li se piše i kako se izgovara kuče ili kuće? A šta bismo tek rekli kako se piše spavačica ili spavaćica? I dan danas iako sada vrlo rijetko zna mi se desiti omaška pri pisanju naglašenog afrikata Č i nenaglašenog afrikata Ć. No sada imaju hvala Bogu Google i YouTube i sve u trenu na njima provjeriš. Tako naleti na ovaj odličan video koji me podsjeti na moju staru boljku, i zato danas treniram pisanje  aftrikata, u stvari nekadašnjeg narodski rečeno tvrdog slova Č i i mehkog Ć za koje sada znam da ne postoje. I tako čovjek se uči dok je živ, zar ne?!

Glasovi Č i Ć (VJEŽBA)

Reklamni prostor otvorenog srca za naše prijatelje!


How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

As you found this post useful...

Follow us on social media!

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

0