Iscjeliteljska snaga prirode | Moć čajeva!-Zato, svaki lijek ne djeluje isto na drugu osobu. Znači ako je pomogao drugoj osobi ne mora da znači da će i vama od pomoći biti. Ali zasigurno od deset prirodnih recepata jedan će vam sto posto odgovarati. Meni osobno odgovaraju čajevi od ruzmarina, mente piperite i matičnjaka, a vama?

Iscjeliteljska snaga prirode | Moć čajeva

Posted on Posted in Autorski članci | Inspirativne priče i više, Razno │Čitaj sve i svašta izvan okvira

Iscjeliteljska snaga prirode | Moć čajeva

Iscjeliteljska snaga prirode u čajevima odavnina je poznata ljudskom rodu te kroz holistički pristup zdravlju mnogi narodi primjenjuju ih u životnoj svakodnevici.  Čajevi se spravljaju kao topli napitci koji se konzumiraju širom svijeta. Dakako, svaka vrsta čaja ima svoje osobine i ali specifične koristi po ljudski organizam.

Vjerujemo da ste čuli a vjerovatno već koristili i neke od čajeva poput nane, matičnjaka, ruzmarina te kamilice i mnogih drugih.

U nastavku članka istražili smo za vas šta je čaj, način pripreme ovog zdravog napitka, vrijeme konzumacije te donosimo vam recept za kratkovidnost po travaru Sadiku Sadikoviću.

“Priroda se voli okruživati tajnama” –Heraklit

Piše: Almir Đuhera-Mirić

19.06.2017.godine
Ažurirano, 03.03.2024.godine
Ažurirano, 03.10.2024.godine


Sadržaj

 

Šta je čaj

Čaj (kin. 茶, korejski 차, hindski चाय „chai“), misli se na kineski čajevac, aromatično je piće obično pripremano sipanjem vruće ili ključale vode preko osušenih listova biljke Camellia sinensiszimzelenog žbuna autohtonog u Aziji.[2] U bosanskom jeziku termin čaj označava uglavnom biljni čaj (od nane, kamilice i sl.). –bs.wikipedia.org/wiki/Čaj

Možda niste znali


Znate li ko je zaslužan za “Afternoon tea” ritual, taj ritual ispijanja čaja oko 17h u Engleskoj? Navodno je vojvotkinja Anna, zatražila da joj se pripremi čaj, kruh, maslac i kolač. Budući da je bio “prevelik odmak” između ručka i večere, osjećala je glad. Koji su se čajevi servirali na dvoru? Assam čaj, Darjeeling čaj i Earl Grey čaj.

Za svaku boljku Bog je travku kao lijek dao

U narodu se odavno veli: Za svaku boljku Bog je travku kao lijek dao. Dakle, bitno je da se i sama oboljela osoba potrudi što više upoznati sa karakterom bolesti sa kojom se srela. Zašto, pitate se?

“Ljubav je jedina bolest od koje ne želimo ozdraviti!”- Francuske poslovice

-Zato što sa svakom novom informacijom dolazi i šansa za oporavak. -Jer kad čitate u knjigama, na portalima, ili razgovarate sa drugim osobama o tome, „oni“-autori će vam ponuditi i svoja razmišljanja o toj bolesti i adekvatnom liječenju iste.

Dakako, pošto smo svi specifične osobe po karakteru, navikama, aktivnostima, bolestima stoga je dobro povesti računa o tome koji čaj ili spoj čajeva može odgovarati za vađe tijelo. Zašto?

Zato, što svaki lijek ne djeluje isto na drugu osobu.

Znači ako je pomogao drugoj osobi ne mora da znači da će i vama od pomoći biti. Ali zasigurno od deset prirodnih recepata jedan će vam sto posto odgovarati. Meni osobno odgovaraju čajevi od ruzmarina, mente piperite i matičnjaka, a vama?


Otkrijte više sadržaja


 

Čajevi | Iscjeliteljska snaga prirode

Čajevi su kao biljni lijek zaista isceljujuće sredstvo koje pomaže ljudskom organizmu da se oporavi i ozdravi ali i na njih se primjenjuje osnovno životno pravilo da u svemu treba umjeren biti.

Dakako, mnogi poznati narodni travari su pripremljenim čajnim mješavinama vraćali energiju u tijelo i tako pokazivali narodu blagodeti kojima nas daruje i obskrbulje priroda.

Stoga bismo prirodno blago trebali čuvati, ali i naravno educirati omladinu o ljekovitosti koje nam prirodne travke daju.

Imate li vi svoj omiljeni čaj?

Korisni linkovi:

 

4 razloga zašto treba s čajevima obazriv biti

Dejstvo čaja
Vrijeme konzumacije
Način konzumiranja čaja
Dugotrajnost upotrebe

 

Dejstvo čaja

Naravno, i sa čajevima treba jako oprezan biti. Zašto, pitate se?

Po mom mišljenju, iz najmanje četiri razloga sa čajevima treba na oprezu. Prvo, dejstvo čajeva nije isto na svaku osobu. Da pojasnim slikovitije rečeno, određeni čajevi smanjuju pritisak a time štete onim osobama koje već imaju nizak tlak, slažete li se?!

Ili, određene čajeve ne trebaju piti ni osobe koje imaju problem sa štitnom žlijezdom, poznato je da u sebi imaju kofeina pa ih ne treba piti istovremeno sa kahvom a što mnoge obitelji na Balkanu iz navike rade, itd.

 

Vrijeme konzumiranja

Drugo, vremenski okvir spravljanja i ispijanja čaja je vrlo važna stavka ako želite čaj koji će vas cijeliti!

Englezi imaju naviku piti čaj u 17h. Dok recimo Kinezi koji su bogati sa istočnjačkim znanjem o djelovanju čajeva preporučuju zeleni čaj piti ujutro, a crni čaj navečer iz određenog povoljnog dejstva na određene organe u tijelu.

U tom smislu, Kinezi prate energetske sate u kojima određeni organi imaju najmanju i najjaču energiju. Po pisanju, uvaženih portala, i najbolji svjetski teniser Novak Đoković prati taj energetski sat prilikom svakodnevnog treniranja.

Dakle, još jednom da napomenem, vremenski okvir spravljanja i ispijanja čaja zasigurno treba pažljivo odabrati kako bi imao najbolje ljekovito dejstvo na čovjekovo tijelo i određeni oboljeli organ.

 

Način konzumiranja čaja

Treće, način konzumiranja čaja, također djeluje na vaše tijelo. Mnogi ugledni travari poput Sadika Sadikovića ili Vase Pelagića preporučuju da se čaj pije pripremljen na određen način i obavezno u gutljajima.

Na Balkanu ovo travarsko nepisano pravilo se ne poštuje. Jer, u većini porodica navika je da se čaj gotovo odmah poslije jela popije naiskap.

Vjerujem da ste svi bar jednom u životu od roditelja čuli rečenicu: Popij taj čaj odmah, ljekovit je. -I mnoga djeca tako zbog zapovijesti roditelja učine upravo to, i zimi popiju vreli čaj pa izađu na ledeni snijeg a onda nastanu zdravstveni problemi, zar ne?!

Iscjeliteljska snaga prirode kroz čajeve daje energiju za oporavak ali pri tome se strogo moramo voditi određenim principima, imajte to u vidu.

 

Dugotrajnost upotrebe

Čajevi su u svijetu poslije vode najomiljeni napitak, tako se u Kinikaže da je dan propo ko čaj nije ispijan, dok ga englezi vole konzumirat oko 17h. neki se piju ujutro a neki obavezno poslijepodne jer u to vrieme imaju jače dejstvo. Na Balkanu mnogi piju čaj odmah nakon ustajanja.

No ono što se vrlo često zaboravlja jeste da nije poželjno konzumirati u dugotrajnom vreenskom periodu. Naravno, prije upotrebe određene čajne mješavine uvijek se konsultujte s doktorom ili iskusnim narodnim travarom.

I još jedna napomena tiče se upotrebe vrijednosti čaja. Čajeve treba držati najdalje do 12 mjeseci, ovo je preporuka iskusnih travara jer čajevi nakon nekog vremena gube svoja vrijednosna svojstva.

Recept za jačanje očiju kod kratkovidnosti

Za kratkovidnost pomaže ispiranje očiju dva puta dnevno čajem od kamilice. Kamilica se mora procijediti kroz krpu i onda tek umivati, kako u oči nebi upalo kakvo trunje. U današnje vrijeme može se staviti oblog od ohlađenih kesica s kamilicom na oči.

Uz to, vrlo dobro je upotrijebiti ruzmarinov špirit kojim se svaki dan natrlja čelo, sljepočnice, lice i vratne žile. A osim toga, potrebno ga je i ušmrkavati duboko kroz nos.

Za svaku boljku Bog je travku kao lijek dao! –Dakle, time je rečeno, da se i sami moramo potruditi kao bismo pomogli sebi. U tom smislu, saznajte kako se pravi Ruzmarinov špirit

Eto sami se možemo uvjeriti kako na mnogo načina iscjeliteljska snaga prirode pokazuje kako bismo je trebali poštovati ali i koristiti za dobrobit ljudskog organizma.

Stoga uživajte u pripremanju biljnih receptura, obloga od biljaka, čajnih infuzija ali i u ispijanju gutljaj po gutljaj vašeg omiljenog čaja. -Prijatno!

 

Istraži po kategoriji

 

Zaključak

Iscjeliteljska snaga prirode kroz čajne napitke o kojoj se trebamo educirati nudi blagodeti po ljudski organizam. Dakako pri konzumiranju čajeva treba biti obazriv te s poštovanjem ali i znajem treba pristupati spravljanju toplih napitaka od čajeva.

Posebno treba naglasiti osnovno životno pravilo a koje vjerujemo da znate, da ni u čemu ne treba pretjerivati jer onda imate više štete nego koristi.

I na kraju, kako sam se u više konkretnih slučajeva uvjerio da priroda nudi lijek kroz svoje energetsko obilje i spas za mnoge bolesne duše, poželio sam dragi prijatelji, da ista podijelim sa vama.

U tom smislu, dopustite da iscjeliteljska snaga prirode pomogne vašem organizmu na prirodan način.
Nadam se da vam je članak “Iscjeliteljska snaga prirode – Moć čajeva” bio dovoljno informativan i od koristi.

Želim vam ugodno ispijanje čaja!

Pitanja i odgovori (FAQs)


 

Često postavljena pitanja (FAQs)

+
Šta je čaj
Čaj je aromatični napitak koji se pravi od biljke kineskog čajevca, latinskog naziva cammelia sinensis (kineska sorta). U širem smislu, širom svijeta čajem se nazivaju i uvarci od korjenja, stabljika, cvjetova, listova ili plodova drugih biljaka.
+
Kako se dijele čajevi?
Čajevi se dijele u dvije skupine i to: pravi čajevi i biljni čajevi.
+
Od koje biljke se priprema pravi čaj?
Pravim čajem se smatraju samo oni čajevi koji se prave od listova biljke camellia sinensis.
+
Da li postoji više vrsta pravog čaja?
Da, postoji više vrsta pravog čaja. Razlikuju se po obradi biljke pri sušenju. Pravim čajem se smatraju:bijeli čaj, crni čaj, žuti čaj, Oolong te puh-er-cha (u Aziji pozant kao “crni čaj”).
+
Od čega se prave biljni čajevi?
Biljni čajevi se prave od korijena, cvjetova, sušenog voća, začina ili ljekovitog bilja natopljenog u vreloj i ključavoj vodi. Biljni čajevi ne spadaju u vrstu pravi čajeva, te je tačniji naziv za njih biljne infuzije.

 

 

Izvori informacija:

 

Preporučujemo – Zdravi obroci


0