Blendanje teksta jedna je od tehnika koje se najčešće koriste u grafičkom dizajnu. U principu, to je tehnika koja se koristi pri radu na tekstu a kako bi se dobio neobičan, originalan i zanimljiv efekat prijelaza ili spajanja između dva ili više teksta. Pri ovoj tehnici najčešće se koriste mehkoća i transpatrentnost kako bi se dobio uočljiv efekat. U svakom softveru za grafički dizajn poput Gimpa, Adobe Photoshopa i drugih, možete napraviti izvrsne tekstualne prijelaze i spajanja između tekstova. Naravno ovdje treba naglasiti da se koraci pri radu razlikuju, dakle nisu u svakom softveru isti.
Piše: Almir Đuhera
Evo jedan od načina rada blendanja teksta u softveru poput Adobe Photoshopa. Tako da se nadam da ću vam olakšati upoznavanje sa tehnikom blendanja teksta i podstaći vas da se u tome okušate. Dakako što više radite to ćete kroz praksu biti sve više uspješniji i kreativniji. Od srca vam želim da u svom radu budete što kreativniji i uspješniji.
Vrijeme je da krenemo laganim koracima prema blendanju teksta. Idemo, pratite korake.
Blendanje teksta
- Kreirajte novi ili otvorite željeni dokument na kome ste već radili, ili želite raditi u softveru za grafički dizajn.
2. Dodajte tekst: Koristite tekstualni alat kako biste dodali teks i oblikovali ga po vašoj želji. –Budite kreativni, sada je sve u „vašim rukama“ boja, veličina, odabir fonta, itd.
- Duplicirajte sloj: Da biste uradili blendanje teksta potrebno je da imate dva sloja sa istim tekstom.
- Promijenite boje teksta na dupliciranom lejeru. Možete to učiniti alatkama poput Fill ili Color Overlay.
- Vrijeme je da isprobate blending mod koji vam odgovara. Dakle promijenite blending mod koji obično stoji u opciji normalno. No kako blending mod određuje kako će se tekst preklapati sa drugim tekstovima isprobajte i ostale modove poput Screen-a, Overlay-a, Multiply-ja i drugih.Kada budete zadovoljni učinjenim efektom ostavite taj mod. I nastavite dalje raditi.
- Debljina i položaj teksta! Sada možete promijeniti i položaj i debljinu teksta koji će biti u skladu sa vašim projektnim odabirom. Isprobavajte dok ne dobijete željeni položaj i debljinu. Naravno, ovo možete učiniti putem alata za uređivanje teksta ili alata za transformaciju. No koje alate ćete koristiti zavisi od vaših namjera i ciljeva.
7. Dodatno prilagođavanje: Ponekad je potrebno da izvršimo dodatno prilagođavanje. Znate onaj osjećaj kad shvatite da nešto fali… Tada možemo učiniti sijenćenje ili pristupiti alatu za transparentnost, možda dodati stroke, kako bi tekst bio efektnije izražen.
- I na kraju, ne zaboravite snimiti vaš dokument u odgovarajućem formatu poput JPG, PNG, itd.
Želim istaći da su ovo samo opšte smjernice koraka, a da koraci se mogu razlikovati od softvera do softvera. Čak u radu, moguće je da nećete ni upotrijebiti neki od alata jer će vam se učiniti suvišnim u odnosu na efekat koji želite u tom momentu postići.
Sretan vam rad!